Kalio jodidas

Nuodingoji medžiaga: radioaktyvusis jodas

Poveikio mechanizmas

Skydliaukė yra įsotinama stabiliuoju jodu, todėl radioaktyvusis jodas nepatenka į skydliaukę ir yra išskiriamas pro inkstus su šlapimu.

Indikacijos

Kalio jodidas pradedamas vartoti tik po aiškaus Vyriausybės arba atitinkamų valdžios institucijų, pvz., Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento arba Sveikatos apsaugos ministerijos, kreipimosi.

Priešnuodžio vartojimas

Lietuvoje registruotos kalio jodido tabletės po 65 mg. Kalio jodidas turi būti geriamas vieną kartą per parą tol, kol vyks tarša radioaktyviuoju jodu, tačiau naujagimiams ir nėščioms moterims turėtų būti  skiriama vienkartinė dozė. Žindyvėms turėtų būti  skiriama 1–2 dozės.

Pirmoji dozė turi būti išgerta per pirmąsias 1–2 val., nes po 4 val. veiksmingumas sumažėja per pusę, po 24 val. nebus jokio poveikio.

  • Paaugliams nuo 12 metų ir suaugusiems iki 40 metų – 130 mg.
  • 3–12 metų vaikams – 65 mg.
  • 1 mėn.–3 metų vaikams – 32,5 mg.
  • Naujagimiams (iki 1 mėn.) – 16,25 mg.

Suaugusiesiems virš 40 metų kalio jodido gerti nerekomenduojama.

Pastaba

Artimiausiu metu bus tikslinama priešnuodžio vartojimo informacija.

Literatūra
  1. Potassium iodide G.L. Pharma 65 mg tabletės: preparato charakteristikų santrauka. Informacija paskutinį kartą peržiūrėta 2018-10-30.
  2. World Health Organization. Use of potassium iodide for thyroid protection during nuclear or radiological emergencies: technical brief, revised 31 March 2011. Available at: https://www.who.int/ionizing_radiation/pub_meet/tech_briefings/potassium_iodide/en/
Jūs turite galimybę stebėti kaip artimiausių metų bėgyje vyks būsimojo Medicinos ir veterinarijos toksikologijos vadovėlio leidyba ir naudotis jau parengtais skyriais. Apgailestaujame dėl to, kad procesas nėra labai greitas ir dėl galimų techninių problemų.